خانه / مرغ تخمگذار / واکسن های برونشیت رایج در ایران

واکسن های برونشیت رایج در ایران

واکسنH120

واکسن رایج  زنده سویه ماساچوست بوده و به صورت اسپری (دانه درشتر) و یا آشامیدنی ویا قطره استفاده میشود .در ویال ۱۰۰۰ و ۲۵۰۰ مورد استفاده قرار میگیرد .  این واکسن خفیف بوده و معمولا برای اولین بار برای واکسیناسیون استفاده میشود و ایمنی طولانی مدت را القا نمیکند . دوره ایمن سازی  پس از واکسیناسیون این واکسن ۵ تا ۸ روز میباشد .

 

واکسن MA5

واکسن خفیف زنده سویه ماساچوست بوده و به شکل اسپری و آشامیدنی و قطره استفاده میشود . برای اولین بار در برنامه واکسیناسیون استفاده میشود .

 

واکسن ۹۱/۴

سروتیپ ۹۱/۴ برای محافظت خاص برونشیت بعد از واکسن MA5 یا  h120  استفاده میشود  به صورت قطره ویا آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد . واکسن ممکن است چند روزی علائم تنفسی را بعد انجام واکسن داشته باشد  . در دوز های ۱۰۰۰ و ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ موجود میباشد.این واکسن باید به تنهایی داده شود و با واکسن های دیگر ترکیب نشود . از ۷ روز به بالاتر مورد استفاده قرار میگیرد  که بهترین سن۱۴ روزگی میباشد. واکسن در حدود ۶ هفته بعد از واکسیناسیون در خون جوجه باقی میماند .

 

واکسن Ib88

این واکسن برای نوبت دوم واکسیناسیون مناسب بوده و در روزهای ۱۰ تا ۱۵ روزگی مورد استفاده قرار میگیرد . به روش اسپری ،قطره  وآشامیدنی میتوان مصرف کرد که بهترین روش قطره چشمی میباشد که در این روش در زمان انداختن قطره باید صبر کرد تا قطره به درستی به چشم بیفتد سپس جوجه را آزاد کرد .  این واکسن نمیتواند جایگزین واکسن h120 شود . واکسن ممکن است چند روزی علائم تنفسی را بعد انجام واکسن داشته باشد  . پس از باز شدن واکسن باید در عرض ۲ ساعت استفاده شود . در دوز های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ موجود میباشد .این نوع ویروس در بورس زندگی میکند .

درباره ی publishier

همچنین ببینید

آیا واکسیناسیون برای گله در پیشگیری بیماری کفایت می کند؟

آیا واکسیناسیون برای گله در پیشگیری بیماری کفایت می کند؟آیا واکسیناسیون برای گله در پیشگیری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *