خانه / مرغ تخمگذار / آسپرژیلوزیس درطیور

آسپرژیلوزیس درطیور

 

آسپرژیلوزیس گروهی از بیماریهاست که توسط گونه های آسپرژیلوس ایجاد می شود. این قارچ در کاه، خرده های چوب ، غبار، خاک و مواد غذایی خام یافت می شود. بروز آسپرژیلوزیس تنفسی در طیور تجاری معمول می باشد وبرای اولین بار در سال ۱۸۹۸ گزارش گردیده و می تواند به دو فرم زیر وجود داشته باشد : · آسپرژیلوزیس حاد: که با شیوع شدید در پرندگان جوان همراه با درصد بالای ابتلا و تلفات (۵۰%)

مشخص می شود. منبع اصلی این حالت،ماشین و تجهیزات جوجه کشی می باشد.· آسپرژیلوزیس مرمن: در پرندگان مسن اتفاق می افتد و منجر به ضرر اقتصادی می گردد. این بیماری معمولا” درپی تضعیف ایمنی ودر اثر استرس فیزیولوژیکی ، عفونت، تغذیه بد ویا مسمومیت ایجاد می شود.اتیولوژی: آسپرژیلوزیس فومیگاتوس ( ( A.fumigatus وآسپرژیلوزیس فلاووس (A.flavus) دوعامل اصلی ایجادکننده آسپرژیلوزیس می باشند. گونه های دیگری ممکن است مداخله داشته باشند که شامل این موارد می باشند: A.nigrescens , A.amstelodami , A.niger, A.nidulans A.glaucus, A.terreus

اپیدمیولوژی : آسپرژیلوزیس فومیگاتوس میتواند به پوسته تخم مرغ تحت شرایط ایده آل رشد نفوذکند و در نتیجه جنین را آلوده نماید. جنین آلوده ممکن است با ضایعات وسیع هچ شود. اگریک تخم مرغ آلوده بشکند، تعداد زیادی هاگ آزاد می شود که محیط هچری را آلوده می کند و ممکن است موجب شیوع شدید (پنومونی در جایگاه ) در پرندگان جوان شود. منبع آلودگی می تواند تجهیزات جوجه کشی، غبار، استفاده کاه در بستر و یا غذای کپک زده و همچنین تجمع و انبارکردن کاه در سالن باشد. عوامل استرس زا( سرما، میزان بالای آمونیک،گردوغبار محیط) شیوع وشدت آلودگی راافزایش می دهند. اگر هاگهای قارچ آسپرژیلوزیس به تعداد کافی وجود داشته باشد تا حدی که بتواند بیماری پایدار ایجاد کنند، می توانند باعث شیوع و همه گیری بیماری گردند ( آلودگی های هچری ها و یا سیستم تهویه هچری ). درگیری وغفونت اندامهایی مثل چشم ،مغز و بافتهای احشایی ممکن است از طریق عفونت سیستمیک حاصل از درگیری دستگاه تنفسی دیده شود.علائم کلینیکی : دیسپنه، نفس تنگی (با دهان باز نفس کشیدن به دلیل باز کردن گرفتگی مجرای هوا).سیانوز ( بدلیل کمبمود اکسیژن )و تنفس شدید مشاهده می گردد. اگر چشمها درگیر بیماری شوند:اقتالمیک، با یک تیرگی سفید خاکستری در یک یا هر دو چشم ممکن است ایجاد گردد.هنگامی که ملتحمه چشم عفونی است ترشح از چشم مشاهده می گردد واگر مقدار زیادی از ترشحات در گوشه میانی چشم جمع شود ممکن است زخم قرنیه ای ایجاد نماید. درصورت آلودگی قارچی استخوان ،عفونت استخوان موجب بدشکلی ستون مهره می شود و منجر به فلجی ناقص در جوجه های جوان میگردد. علائم کلینیکی دیگر شامل آنسفالیت ، درماتیت گرانولوماتوز نکروتیک، آنورکسی، اسهال، لاغری مفرط،تشنگی زیاد.عدم تعادل بعلت رشد میسلیوم در سیستم عصبی است .

زخمها :

۱. زخمهایی که درکیسه هوایی وبرونش ها دراثر رشد میسلیوم ها ونیز تولید هاگ آنها به رنگ خاکستری ، سبزیا سیاه دیده می شود .

۲. ندول های زرد یا خاکستری و یا پلاک هایی در ریه ،کیسه های هوایی و نای. این پلاک ها همچنین ممکن است درمحوطه صفاقی،کبد،مغز ویا درمحل های دیگر یافت شوند.

۳. عفونت کیسه ای هوایی در پرندگان بالغ به دو صورت دیده می شود: پلاک هایی با اندازه های گوناگون در برونش های قسمت خلفی قفسه سینه و یا کیسه های هوایی شکمی یا کیسه های هوایی متورم و حاوی مقدار ریادی از مایع ، و ترشحات فیبرینی چرک دار دیده می شود.

۴. آسیب های غشاء کیسه های هوایی شامل : ادم،نفوذ هتروفیل و ماکروفاژ، گرانولوماز، نکرو،Lymphohistiocytic pervasculitis ، تحلیل رفتن اپیتلیال و ترشحات سطحی می باشند.

کنترل : تخم مرغ های تمیز و غیر آلوده یا گندزدایی شده جمع آوری وسپس چیده شوند.

  • انکوباتور و هچری ها به دقت تمیز، ضد عفونی و گندزدایی شوند.
  • سیستم تهویه هچری ها بررسی و فیلترهای هوا بطور منظم و مرتب در هچری ها تعویض گردند.

. فقط از تجهیزات جوجه کشی خشک و تمیز و بستر تازه وغذای فاقد قارچ استفاده شود.

  • مواد غذایی و تجهیزات جوجه کشی برای جلوگیری از رشد قارچ بطور مناسب نگهداری و انبار شوند.
  • ابزار و تجهیزات آبخوری و دانخوری از آلودگی به قارچ محافظت شوند.
  • جهت کنترل رشد قارچ و جلوگیری از آلودگی ، به جیره غذایی، مواد ضد قارچ اضافه گردد.

درمان : بطور معمول، درمانی برای آسپرژیلوزیس وجود ندارد، پس کنترل بیماری با کاهش آلودگی به قارچ ( توسط افزودن مواد ضد قارچ به غذا ) و به حداقل رسانیدن برخورد با عوامل خطرزا و آلوده کننده ، بستگی دارد.

 

درباره ی publishier

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *